Aktivnosti u listopadu

Opširniju Foto-galeriju možete pogledati klikom ovdje!

Opet je prošao jedan burni tjedan pun akcije ( 16.10.- 20.10.)

Tjedan je započeo prikupljanjem trajnih proizvoda koji su se donirali Socijalnoj samoposluzi – Rijeka u svrhu zbrinjavanja socijalno najugroženijih stanovnika grada i okolice.Akcija prikupljanja trajala je cijeli tjedan,a princip prikupljanja je „jedan učenik – jedan proizvod“.

Drugog dana zadatak je bio donijeti barem jedan plod jeseni,zatim smo u dvorištu tražili jesen,puno smo pričali o jeseni,crtali smo i pjevali Jesensku pjesmu.

JESEN je posebno doba godine. To je vrijeme kada plavo nebo, sunčani dani i prohladne noći u područjima umjerene klime polako prošaraju šumovita brda mnoštvom nijansi žute, narančaste i crvene boje. To je vrijeme kada zagasiti tonovi zimzelenih borova i cedara tvore divnu podlogu jarkim nijansama žute i crvene kojima se ukrašavaju njihovi bjelogorični rođaci — stabla kojima otpada lišće.

Trećeg dana obilježili smo Dan kravate(18.10.)

Kravata je odjevni predmet koji se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, a raširila se Europom u 17. stoljeću sudjelovanjem hrvatskih vojnika u ratu. Hrvatska tradicionalna odora s vezanim, oslikanim maramama oko vrata pobuđivala je pažnju. Marame su bile napravljene od različitih materijala. Od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj "hrvatski elegantni stil", potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet   kao simbol kulture i elegancije. Stoga u francuski jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Četvrtog dana - Kao i svake godine i ovog smo listopada u našoj školi  obilježili Dane zahvalnosti za kruh i plodove zemlje. Tog 19. 10. od ranog jutra školom su se širili mirisi kruha, kolača i plodova zemlje.  Tako je škola poprimila  jedan vrlo „ domaćinski ugođaj“.

Naš nas je župnik, don Vjeko , pozdravio, te je molitvom i Božjom Riječju zazvao Božji blagoslov na sve donesene darove.S velečasnim došle su i naše časne sestre koje svakog četvrtka dolaze po djecu u školu i vode ih u crkvu na katehezu. Na našu malu priredbu pozvali smo i naše vrtićarce,koji su to s veseljem prihvatili.

Učenici 4.r. izveli su jedan kratki igrokaz „ Dani kruha“,  a svi prisutni su se s oduševljenjem uključili u pjevanje prigodnih pjesmica.

Na kraju smo se svi skupa lijepo počastili.

Petog dana došla je na red kraljica voća - jabuka

·        Dan jabuka obilježava se od 1990. godine

·        jabuka je prozvana kraljicom voća

·        najkompletnije je voće u ljudskoj prehrani jer sadrži gotovo sve što ljudski organizam treba

·        puna je vitamina i minerala

·        može se jesti ujutro, po danu i navečer

·        preporuča se svaki dan pojesti po jednu jabuku

Jeste li znali?

·        jabuka pripada porodici ruža

·        jabuka se bere uglavnom ručno

·        jabuka u vreći krumpira sprječava klijanje

·        New York se naziva još i The Big Aplle

·        od drveta jabuke izrađuju se "čarobni štapići"

·        drvo jabuke može rađati i do 100 godina

·        najveća ikad ubrana jabuka na svijetu bila je teška 1,5 kg

·        danas ima preko 8000 sorti jabuka

·        jabuka čisti zube

·        najspominjanije voće u literaturi

Na kraju, što reći osim:

Sretan Vam Svjetski dan jabuka

Tekst napisali Mali novinari Dramlja

objavio: Adriana Mihalić Šebelja   datum: 27. 10. 2017.

« Ožujak 2024 »