2016-04-22 21:46:36

PROJEKTNI DAN - OD MORA DO STOLA

U petak 22. travnja u našoj školi održala se prezentacija cjelogodišnjeg projekta pod naslovom Od mora do stola. U projekt su se uključili brojni učenici sa svojim mentorima baveći se raznovrsnim temama o moru, soli, ribama, ribarstvu... Povod ovogodišnjem projektu bile su neke statističke činjenice koje su naši učenici istražili.

Naime, Ljudska se vrsta tisućama godina hrani ribom i plodovima mora, mnoge su nacije i othranjene na hrani iz mora. Riba se lovi i jede još od razdoblja prapovijesti, a najstarija zabilješka o ribi kao hrani Homo sapiensa stara je preko 380 000 godina. Ribu su cijenili stari narodi Egipćani, Kinezi i Rimljani.

A cijenio ju je i naš čovjek jer znamo da se hrvatsko ribarstvo spominje prvi put 995. u darovnici u kojoj je zadarsko plemstvo darovalo benediktinskomu samostanu sv. Krševana u Zadru ribarske pošte kraj otoka Molata i u zaljevu Telašćici na Dugom otoku.

Morsko ribarstvo u Hrvatskoj obilježeno je velikim brojem komercijalnih vrsta morskih organizama (više od 150) i iznimno raznolikim ribolovnim alatima (više od 50) pa se Jadran po broju vrsta riba ubraja u bogatija mora, no nažalost po gustoći njihovih populacija i mogućnosti iskorištavanja u razmjerno siromašna mora. To govori da su Hrvati skromni potrošači ribe. Posljednjih godina nacionalna politika nastoji povećati potrošnju ribe po stanovniku; ona se trenutačno procjenjuje na 10 kg godišnje što je vrlo skromno usporedimo li se s Španjolcima koji troše 44 kg ili pak s nedostižnim Islanđanima s godišnjom potrošnjom od čak 90 kg ribe.

Imajući sve to na umu, naša se škola odlučila dublje pozabaviti ovom tematikom kroz cjelogodišnji projekt objedinjen pod naslovom „Od mora do stola“.

Ciljevi, među ostalima, bili su upoznati se s bioraznolikošću našeg mora, tradicionalnim načinom dobivanja soli, ali i razvijati odgovornost kod djece za zaštitu okoliša.

Tako je razredna nastava opisivala i oslikavala ribe našeg kraja i pobliže upoznavala jadransko podmorje. Neki su učenici sudjelovali u natjecanju u sportskom ribolovu. Na nastavi Hrvatskog jezika učenici su krasnoslovili na tu temu, pisali prozne i lirske tekstove, motiv mora posebno isticali u interpretaciji književnih djela i lektire, a novinarska skupina imala je za zadaću pratiti sve vezano za projekt i izvjestiti nas o tomu u novom broju školskog lista Šarko. Na satima stranih jezika učenici su se upoznavali s nazivima riba našeg mora na engleskom i njemačkom te usporedili tipična jela iz Hrvatske i Velike Britanije. Matematičari su se bavili strukturom kuhinjske soli, fizičari vrstama valova, kemičari ulogom soli u funkioniranju našeg tijela. Na Biologiji su se upoznavali s biljkama slanušama, a na Povijesti i Geografiji fokusirali su se na sol i njegovu ulogu kroz ljudsku povijest te klimatskim uvjetima i kristalizacijom soli.

Naši učenici i učitelji ništa nisu ostavili slučaju. Radilo se revno i predano, a za rezultat imamo još jedan uspješan, važan i vrlo zanimljiv projekt iza sebe.

Ostaje nam još jedino spomenuti da su ovogodišnjim projektom koordinirale učiteljice Engleskog jezika Jasna Mataija, Rea Župan i Iva Halasz.

                                                                Koordinatorica projekta, Iva Halasz

Foto-galeriju pogledajte ovdje!


Osnovna škola Vladimira Nazora Crikvenica