« Listopad 2017 »

Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“
Autor: Adriana Mihalić Šebelja, 26. 5. 2017.

Učenici osmih razreda 18. svibnja krenuli su na put ka našem „gradu heroju“, gradu Vukovaru. Put je organiziran u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“. Učenike su pratile razrednice te učitelj Povijesti. Taj projekt je osmišljen u obliku dvodnevne terenske nastave i dio je redovnog nastavnog plana i programa Ministarstva znanosti i obrazovanja za sve učenike osmih razreda osnovnih škola u Republici Hrvatskoj. Cilj ovog projekta je prenošenje istine o bitki za Vukovar i Domovinskom ratu. Njihovi domaćini i vodiči bili su djelatnici Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, povjesničari, kao i djelatne vojne osobe časnici i dočasnici, istinski sudionici bitke za Vukovar.

Prije samog puta, učenici OŠ V. Nazora sakupili su donaciju za vukovarsku Socijalnu samoposlugu u obliku hrane, higijenskih potrepština i igračaka za djecu. Kutije su naši snažni mladići odnijeli u prostore samoposluge, uz riječi zahvale djelatnika i nadu da će korisnicima dobro doći.

Tijekom dvodnevnog posjeta, učenici su slušali predavanja “Domovinski rat” i “Bitka za Vukovar”, provozili se lijepim, plavim Dunavom brodom „Bajadera“, te posjetili sljedeće lokacije:

Muzej vučedolske kulture

•      Gradski muzej Vukovar i dvorac Eltz
  •       Memorijalno groblje žrtava iz    Domovinskog rata
  •       Spomen-obilježje mjesto masovne grobnice žrtava iz Domovinskog rata "Ovčara"
  • "Memorijalni centar Domovinskog rata"
  • Vodotoranj
  • Spomen-obilježje poginulim braniteljima Trpinjske ceste i Borovog naselja
  • Središnji križ
  • “Kukuruzni put”
  • Bolnicu Vukovar i ostala mjesta sjećanja na stradale u obrani Vukovara tijekom Domovinskog rata.

Završna faza posjeta je Škola mira koja je održana u kući Lavoslava Ružičke, dobitnika Nobelove nagrade za Kemiju. S ciljem da učenici iz Vukovara odu s razumijevanjem o vrijednosti mira i tolerancije, održan je kviz znanja o Vukovaru, u kojem su predstavnici naše škole bili učenici Loren Šegulja i Karlo Španović koji su osvojili 3. mjestoŠkola mira učenicima ukazuje na važnosti mira u društvu, te nas uči tome da ne ponavljamo pogreške iz prošlosti. Na samom kraju posjeta kući Lavoslava Ružičke, učenici iz cijele Hrvatske zajedno su zapjevali i oprostili se.

Foto-galeriju možete pogledati ovdje!

Dojam učenika:

Posjet Vukovaru ostavio je na nas vrlo snažan dojam. Sva memorijalna mjesta koja smo posjetili ostavila su nas bez riječi sa boli u srcu, znajući koliko je ljudi dalo svoj život za budućnost svih nas. Terenska nastava, osim što nam je pobliže predočila muke i patnju ljudi u Vukovaru, proširila nam je pogled na Domovinski rat i naučila nas činjenicama koje o njemu do sada nismo znali. Posebno nam se dojmila Vukovarska bolnica, koja nam je približila zločine počinjene u domovinskom ratu. Terenska nastava ispunila je naša očekivanja te jedva čekamo ponovni povratak našem gradu heroju, Vukovaru.                                                                                                                       Stella Jud i Oriana Šabanović