Božidar Prosenjak u Područnoj školi Jadranovo

U petak, 22. travnja 2016., u Područnoj školi Jadranovo vladalo je veliko uzbuđenje. U školskom predvorju okupili su se učenici iz Jadranova i Dramlja te nestrpljivo očekivali dolazak posebnoga gosta – književnika Božidara Prosenjaka.

Nakon što je knjižničarka predstavila gosta, učenici su izveli glazbeno-scenski program koji su pripremili sa svojim učiteljicama. Književnika se posebno dojmila pjesma Kako sijati sreću  što su je otpjevali učenici iz Dramlja, a tekst i glazbu napisala je učiteljica Marijana Bezić.

Božidar Prosenjak je potom učenicima pripovijedao o svojim književnim počecima te o duhovitim zgodama iz svoje obitelji koja mu je neiscrpni izvor nadahnuća za pisanje. Među knjigama koje je napisao za mlađe čitatelje najpoznatija je zbirka kratkih priča –  Sijač sreće, koja je i na popisu lektire za treći razred. Božidar Prosenjak učenicima je pročitao priču Domraća zadraća koja ih je posebno razveselila i nasmijala. Da se voli igrati riječima, pokazao nam je i kazivanjem pjesama Jedinica i Krilato dijete.

Potom je odgovorio na niz učeničkih pitanja, a za kraj susreta poručio je učenicima da budu ustrajni, te da nauče voljeti poteškoće na koje budu nailazili u životu, jer samo će ih na taj način pobijediti.

*   *   *

Književnik Božidar Prosenjak rođen je u Koprivnici. Djetinjstvo je proveo u malom podravskom mjestu Kuzmincu, a školovao se u Koprivnici, Parizu i Zagrebu, gdje je završio Filozofski fakultet na odsjeku za romanistiku. Napisao je četrdesetak knjiga za djecu i odrasle. Djela su mu uvrštena u školsku lektiru (Miš, Sijač sreće i Divlji konj), udžbenike te časopise za djecu i mlade. Prevođen je na strane jezike. Dobitnik je uglednih nagrada za književnost, među kojima su „Ivana Brlić-Mažuranić“ i „Grigor Vitez“.

*   *   *

Ovim književnim susretom uključili smo se u manifestaciju Noć knjige koja se, petu godinu zaredom, obilježava diljem Republike Hrvatske. Cilj joj je poticati kulturu čitanja, razgovor o knjizi i književnosti. Ove godine za najmlađe je učenike organiziran prijepodnevni program Noći knjige, a kod nas je ostvaren u suradnji Područne škole Jadranovo i Izdavačke kuće Alfa.

Knjižničarka: Renata Gržac

objavio: Adriana Mihalić Šebelja   datum: 22. 4. 2016.